סוגים שונים של הערכת שווי נדל"ן

הערכת שווי נדל`ן

חלקן הארי של השומות המתבצעות בישראל מתמקד בבתים פרטיים ובדירות העומדים למכירה, במטרה להקנות אומדן מדויק, ככל שניתן, באשר לשווי הנכס וכדאיות העסקה בכללותה. יחד עם זאת, קיימים עוד סוגים רבים של הערכת שווי נדל"ן בהם מתמחה משרדנו, ביניהם הערכת שווי מגרש, קרקעות/מגרשים ונכסים מניבים. לפניכם סקירה קצרה המסבירה על הערכות אלו ומטרותיהן. 

    

הערכת שווי למגרשים
ישנם לא מעט מצבים בהם נדרשת הערכת שווי מגרש, ואחד נפוצים שבהם הוא בעת הגשת השגות למנהל מקרקעי ישראל. לדוגמא, הקצאת מגרשים מטעם המנהל ליישובים חדשים כרוכה בהערכת שווי של כל מגרש מאת שמאי של המנהל. לא פעם, שומה זו גבוהה מערכו האמיתי של המגרש ולזכות הקונים עומדת האפשרות להגיש ערעור עליה. זאת, באמצעות שמאות נגדית מטעם שמאי פרטי שלרוב מוזמנת על ידי מספר קוני מגרשים במשותף, ומוגשת לשמאי המחוזי לבחינה על ידי אנשיו. במידה שהשמאות הנגדית מתקבלת מופחת התשלום הנדרש על ידי המנהל בגין מגרשים אלו, ובמידה שלא נותר המחיר על כנו.

הערכת שווי קרקעות חקלאיות
בשנים האחרונות הפכה ההשקעה בקרקעות חקלאיות המיועדות להפשרה לפופולארית במיוחד. יחד עם זאת, מדובר בתחום מורכב בו כבר נפלו רבים טובים, לכן חשוב מאוד לבצע הערכת שווי מסודרת של הקרקע לפני הרכישה. הערכה זו תתייחס לשווייה של הקרקע החקלאית מבחינות רבות, ובעיקר תבחן את מצבה המשפטי מבחינת ההליכים הבירוקראטיים שעוד צפויים, מה אורכם, וכמה באמת תהיה שווה הקרקע לאחר ההפשרה. מדובר במהלך חיוני המונע כניסה להרפתקאות בלתי משתלמות, וגם מקנה לרוכש הפוטנציאלי הבנה לגבי תקופת ההמתנה עד למימוש ההשקעה.כיום נדרש שמאי המקרקעין לעבוד עפ"י תקן 22, שהנו מחמיר בדרישותיו ונועד להגן על הצרכן.

שומות לנכסים מניבים
הערכת שווי נדל"ן מניב עוסקת בנכסים המספקים הכנסות שוטפות מסוגים שונים, כגון שכירויות בבנייני משרדים, חניונים, תחנות דלק, צימרים, מבני תעשייה ומסחר. מאחר שמדובר בסוגים שונים מאוד של נכסים, כל הערכה תתבסס על שיטות ופרמטרים ייחודיים. לדוגמא, בעת שומה לנכס מניב יש להתייחס למצבו התכנוני כגון היתרי בנייה, חריגות ואפשרויות לתוספות, ולמצבו המשפטי כגון זכויות חכירה או בעלות פרטית, רישום במרשם מקרקעין והסכמי שכירות קיימים. מלבד דמי השכירות יש לבחון עוד מקורות הכנסה כגון שלטי חוצות ופאנלים סולאריים, ואת מאפייני הנכס כגון רמת התחזוקה ועלויותיה, חניות ושטחים ציבוריים. מעבר לכך, בבנייני משרדים בוחנת השומה את שיטות הניהול והיקף השירותים הניתנים לשוכרים, את רמות הגמר הנדרשות עם עלויותיהן והשפעתן על דמי השכירות.

לפרטים נוספים וקביעת פגישה
המעוניינים לשמוע פרטים נוספים על שומות שמבצע משרד שמאי מקרקעין בועז וכולדר, מוזמנים לפנות אל סניף תל אביב בטלפונים 03-6877979 ו- 03-6875005, או אל סניף חיפה בטלפון שמספרו 04-8311738.

 |  שמאות מקרקעין |  אודות  |  תמ''א 38 בשבילך  |  סוגיות נפוצות ופתרונות  |  מגמות חמות  |  קישורים  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
בועז וכולדר-שמאות מקרקעין- www.w-b.co.il © כל הזכויות שמורות
שמאי מקרקעין - שמאי מקרקעין בתל אביב - בועז וכולדר תל אביב: דרך מנחם בגין 44 טל: 03-6877979 פקס: 03-6877977 חיפה: סטפן וייז 1 טל: 04-8311738
כל מידע המובא באתר זה אינו מיועד להצגה או להעתקה, באופן מלא או חלקי, השימוש במידע דלעיל הינו באחריות המשתמש בלבד. כל המידע המוצג באתר הינו
מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת מקצועיות. אין באמור לעיל משום ייעוץ ו/או חוות דעת והוא מבוסס על בדיקות ניתוחים והנחות עבודה, שנעשו במשרדנו.
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל